Sıkça Sorulan Sorular

Yurtlarımız hakkında merak edilen her şey

Siz kimsiniz?

Uzun yıllardır eğitim camiasına hizmet veren işletmemiz öğrenci odaklı bir yaklaşımı benimser, güvenlik ve temizlik hizmetlerine önem verir. Fark yaratan yönetim anlayışıyla alanında tecrübeli profesyonellerin yöneticiliğini yaptığı Yakamoz Yurtları olarak amacımız, misafir ettiğimiz öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir ortam sunmaktır. Yakamoz Yurtları kesinlikle başka herhangi bir ticari faaliyette bulunmuyor, yurt hizmetlerine ticari kaygılarla yaklaşmıyor. Yakamoz Yurtları başka alanlara ek olarak bir de bu alanda şansını deneme hevesiyle yola çıkmış; rezidans, öğrenci evi, öğrenci apartı gibi asılsız isimlerle hiçbir yasal dayanağı olmadan faaliyet gösteren bir işletme değildir.

Yurtlarınızın herhangi bir cemaat veya siyasi kuruluşla bağlantısı var mı?

Yakamoz Yurtları Şişli ve Beşiktaş'ın herhangi bir cemaat, vakıf, dernek, siyasi kuruluş vb. ile kesinlikle bir ilişkisi yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında hizmet veriyoruz.

Binalarınız deprem ve yangın yönetmeliğine uygun mu?

İki binamız da 2007 yılında yenilenen deprem ve yangın yönetmeliğinden sonra yapılmıştır, söz konusu yönetmeliğin şartlarını tamamen karşılar ve 2013 yılında güncellenen yangın yönetmeliğinin hükümlerine uygunluğu bakımından ruhsatlandırılmıştır.

Oda seçenekleri neler?

Odalarımızın tamamı Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik ve uygulama yönergelerine uygun olarak düzenlenmiştir. İki binamızda da 1 (bir) ila 4 (dört) kişi arasında değişen, her bütçeye uygun, konforlu ve çeşitli odalar bulunuyor.

Yurt ücreti neleri kapsıyor?

Şişli ve Beşiktaş Yurtlarımızda verilen her hizmet yurt konaklama ücretine dahildir ve başka bir ücret talep edilmez. Bu hizmetlerin kapsamı şöyledir: kahvaltı; günlük ve haftalık temizlik; çarşaf, nevresim, yastık, yorgan, alez gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin temini, bu malzemelerin temizlik şirketlerince haftalık temizliği ve haftalık değişimleri; sıvı el sabunu, tuvalet kâğıdı, bulaşık makinesi deterjanı gibi temizlik ürünlerinin temini; ütü; saç kurutma makinesi; spor salonu; müzik odası (Beşiktaş) ücretsiz çay ve sair hizmetler. Yurtlarımız kesintisiz sıcak su, ısıtma-soğutma gibi iklimlendirme sistemleri ile donatılmıştır. Tüm bunlara ek olarak, yurtlarımızda konaklayan her öğrenci konaklama süresi boyunca her türlü riske karşı sigortalanır.

Yurdunuzda güvenlik nasıl?

Yakamoz Yurtlarında aktif ve pasif güvenlik uygulamaları bulunuyor. 7 gün 24 saat kadın güvenlik elemanlarıyla devriye tur kontrol sistemi uygulanır, parmak izi okutmalı giriş ve çıkış sistemleri mevcuttur, özel noktalarda sensörlü aydınlatmalar bulunur, riskli bölgelere karşı korunma için jiletli ve hassas teller kullanılır, 7 gün 24 saat kamera kontrolü bulunur ve kayıt sistemleriyle yurt ve çevresi sürekli izlenir, speed dome kameralarla detaylı izleme ve kayıt sağlanır. Güvenlik tedbirleri sürekli güncellenmektedir.

Yurdun giriş ve çıkış saatleri neler?

Yurda son giriş saati hafta içi 00:00, hafta sonu 01:00’dır. Daha geç girişler veya gecelik izinler için izin kâğıdı uygulaması vardır. Talep durumunda konaklayan öğrencilerin velilerine bilgi verilmektedir.

Odamda ihtiyacım olan her şey var mı?

Odalarımız öğrencilerimizin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Her odada televizyon, çalışma masası ve çalışma lambası, şifreli çelik kasa, iki kapaklı gardırop, dahili telefon, mini buzdolabı, kitaplık rafı ve bazalı yataklar bulunuyor.

Odamda teknik bir sorun olduğunda kimi arayacağım?

Odanızdaki dahili telefonlardan 0 (sıfır) tuşuna basarak 7 gün 24 saat teknik sorunlarla ilgili destek alabilirsiniz.

Yurtta sosyal alanlar mevcut mu?

Yurtlarımızda 7 gün 24 saat aktif olan etüt salonu, yemekhane, cafe ve spor salonu bulunmaktadır.

Yurdun sağlık hizmetleri var mı?

Şişli yurdumuzda öğrencilerimizin sağlık ihtiyaçları için revir odalarımız bulunmaktadır.

Yemek yapabileceğim bir alan var mı?

Şişli yurumuzda her dairede tam donanımlı mutfaklarımız bulunmaktadır. Bir mutfak 4, 5 veya 6 kişiye hizmet vermektedir. Beşiktaş yurdumuzda ortak kullanım mutfak alanı bulunmaktadır.

Kayıt sırasında gerekli evraklar nelerdir?

4 adet vesikalık fotoğraf, kimlik veya pasaport fotokopisi, adli sicil kaydı, sağlık raporu, öğrenci belgesi.